Hlavní chrám ozbrojených sil RF a Cesta paměti - 1418 kroků

27.08.2020

Druhá světová válka nebo jak ji nazývají v Rusku - Velká vlastenecká válka... významné a přelomové období v historii nejen Ruska, ale i celého světa! V letošním roce vznikl poblíž Moskvy obrovský komplex věnovaný právě paměti hrdinství této doby.

Asi 50 km od Moskvy ve městečku Alabino byl vybudován Hlavní chrám ozbrojených sil Ruské Federace. Chrám vznikl na 75. výročí od konce Druhé světové války a má navždy připomínat hrdinství ruského národa v těchto těžkých časech. Celá stavba chrámu byla pojata symbolicky - diametr hlavní kopule chrámu je 19,45 m, což symbolizuje rok 1945, výška zvonice je 75 m, což připomíná právě 75 let od konce války a výška malé kopule je 14,18m, což je počet dní války.

S číslem 1418 souvisí také muzeum "Cesta paměti - 1418 kroků", které vzniklo spolu s chrámem. Muzeum je koncipováno tak, že každý Váš krok při jeho procházení představuje jeden den Druhé světové války.

Jakmile vstoupíte do tohoto muzea, tak se dostáváte do doby, kdy byl celý svět zmítán válkou. Každý sál otevírá návštěvníkům historii jednotlivých bojů sovětského národa proti německým okupantům. Spolu s hrdiny druhé světové války dojdete krok za krokem až k vítězství!

Otevírají se před Vámi scény prvních bojů na hranicích Sovětského svazu. Dále Vaše cesta bude pokračovat k těžkým bojům při obraně Moskvy, Leningradu, Sevastopolu. Nevynecháte ani klíčové boje o Stalingrad a na Kurském oblouku. Následovat bude osvobozování dalších sovětských území a také mnoha zemí Evropy.

Všechny tyto události jsou zaznamenány v jednotlivých sálech s maximální přesností a věrohodností. K vidění jsou tu skutečné seznamy všech účastníků jednotlivých bitev a také kronika, která popisuje každý den této strašné války.

Je velmi důležité zmínit se o modernosti zařízení a vybavení muzea. K tomu, aby Vás jako návštěvníka opravdu zcela ponořili do atmosféry té doby, je využíváno počítačových technologií, promítání, zvukových efektů a také obrovského množství exponátů a maket, které si můžete nejen prohlížet, ale i se jich dotýkat. Návštěva tohoto muzea tak opravdu není jen procházení a sledování vitrín, ale je absolutně interaktivní a vtáhne do děje opravdu každého.

Zde se můžete podívat na záběry z muzea, kde vidíte jak jsou využity moderní technologie:

Na prohlídku muzea Vám tak rozhodně nebude stačit jen hodina! Však musíte projít 1418 kroků, abyste skutečně prošli celou cestu těžkých bojů až k vítězství. Mohli bychom o tomto jedinečném místě psát ještě dlouho, protože jeho návštěva ve Vás opravdu zanechá velký dojem. Nicméně právě toto je to místo, které je lepší jednou vidět na vlastní oči, než o něm stokrát slyšet. Proto Vám určitě doporučujeme projít si cestu k vítězství na vlastní kůži.

V příští sezóně se návštěva tohoto muzea rozhodně objeví v naší nabídce, protože si myslíme, že každého z Vás nadchne stejně tak jako nás.

Chcete se podívat do Ruska?

Napiště nám a my Vám moc rádi pomůžeme Vaší cestu naplánovat.