Chrám Krista Spasitele

09.12.2017

Chrám Christa Spasitele je považován za hlavní ruský chrám a působí zde patriarcha celého Ruska. Historie chrámu je velmi bohatá a díky svému složitému osudu je chrám předmětem četných diskuzí...

Historie chrámu sahá až do roku 1812, kdy byl chrám vystavěn na počest vítězství a památku padlých ve válce. Tehdejší architekt měl navíc ambiciózní cíl. A to předčít slávu Baziliky svatého Petra v Římě. Původně se měl chrám vystavět na Vrabčích horách, ale zjistilo se, že křehká půda, která tu byla, nemůže odolat takto obří stavbě. Nové místo bylo tedy vybráno kousek od Kremlu.

Sama stavba začala až v roce 1839 a byla dokončena teprve v roce 1881.

Další zajímavá kapitola historie tohoto Chrámu přichází s nástupem Stalina, který se rozhodl na jeho místě postavit Palác sovětů Moskva - jeden z nejznámějších nerealizovaných architektonických projektů v historii. Mělo se jednat o nějvětší budovu světa, která měla být symbolem vítězství socialismu. Symbolem nové země a nové Moskvy. Předpokládalo se, že velikost objektu bude přesahovat 400 metrů a na střeše bude instalována otáčející se socha Lenina. Stalin nechal chrám vyhodit do vzduchu a udává se, že trosky se uklízely několik let.

Sama stavba majestátního památníku socialismu byla ale velmi složitá. Architekti museli řešit především problémy ohledně podzemních vod. Díky mnohým komplikacím se tedy do války podařilo vybudovat pouze základy výškové části paláce. Pak ale přišla válka a ta stavbu přerušila úplně.  Místo tedy dlouhé roky pustlo a mnozí lidé věří, že chudoba, která poté na Rusko padla byla trestem za zboření chrámu. 

Po válce se dlouho zvažovalo, co na místě vybudovat a nakonec bylo rozhodnuto vystavět  venkovní bazén. Jednalo se o největší venkovní bazén ve městě a jeho název zněl "Moskva". Bazén na místě stál od roku 1960 až do 1994.

V letech perestrojky bylo rozhodnuto obnovit původní chrám Christa Spasitele. Bazén byl demontován a v polovině devadesátých let začala výstavba nového chrámu. Mnoho lidí je přesvědčeno, že oživení svatého místa bylo možné jen díky intervenci "nadpřirozených sil" a celé místo je obdařeno mystickými sílami. Realitou ale je, že chrám byl obnoven díky dotacím bohatých Rusů z jejiž financí se stavba financovala. Kolem stavby se také nese mnoho nejasností a tvrdí se dokonce, že zde docházelo k praní špinavých peněz a korupci.

Dnes můžete obdivovat nádherný chrám, který je jak z venku, tak i ze vnitř naprosto dech beroucí.  Rozhodně stojí za návštěvu, jak ve dne, ale i v noci, kdy je nádherně nasvícený. Jen těžko se Vám bude chtít věřit, že tomu není tak dlouho od doby, kdy se tu koupala celá Moskva.

Chcete se podívat do Chrámu Christa Spasitele?

Napište nám a my Vám pomůžeme uskutečnit Vaší cestu!