Оstankinská televizní věž

04.04.2018

Nikdo by si neměl nechat ujít možnost, podívat se na Moskvu z ptačí perspektivy. Protože jedině tak můžete pochopit, jak obrovské tohle město ve skutečnosti je. 

Televizní věž Ostankino je se svou výškou 540 m nejvyšší samostatně stojící stavbou v Evropě. Prvních deset let své existence, až do výstavby CN Toweru v Torontu, byla i nejvyšší stavbou na celém světě. Vzhledem k výšce stavby, technicko-funkčním možnostem a kapacitě vnitřních prostorů nemá Ostankino na světě konkurenci. Její celková hmotnost je kolem 51 400 tun.

Tato grandiózní stavba má 45 pater a desítky kruhových ochozů a balkónů. Celkový využitelný prostor místností ve spodní vnitřní části kónického tvaru věže skýtá více než 70 000 m2. 

Stavba věže započala v roce 1963 a byla dokončena o 54 měsíců později (tj. v roce 1968). Až do 27. srpna 2000 odtud vysílaly všechny moskevské televizní stanice do vzdálenosti 120 km. Toho dne ale Ostankino zachvátil rozsáhlý požár, který vznikl 98 m nad vyhlídkovou plošinou. Požár vznikl po výbuchu, který byl údajně vyvolaném zkratem vedení. Celá věž musela být evakuována, což se podařilo během 90 minut. I přesto však požár nepřežili celkem tři lidé.

V roce 2006 byla věž po rekonstrukci opět zprovozněna a pokud budete mít štěstí na počasí, tak můžete dohlédnout až do dálky 60 km. Nemusíte se bát, že budete muset šlapat po schodech. Věž má celkem sedm výtahů. Čtyři z těchto výtahů jsou vysokorychlostní a slouží pro návštěvníky. Na vyhlídkovou plošinu věže ve výšce 337 metrů se moderní kabiny dostanou za necelých 50 vteřin.

Pohled na park VDNCH
Pohled na park VDNCH
Skleněná podlaha unese až 3 tuny
Skleněná podlaha unese až 3 tuny

Při své návštěvě se můžete i dobře najíst nebo napít. Najdete tu ve třech patrech bistro, kafé a restauraci. Rozdíl je samozřejmě v cenách, obsluze a nabídce. Takže si vyberete, ať už jste nároční strávníci, nebo se chcete občerstvit za nevelký peníz.
Všechny tři restaurace jsou otočné o 360 stupňů. Můžete si tak třeba během oběda prohlédnout Moskvu a její okolí, aniž byste udělali jediný krok. Pokud posedíte alespoň hodinku, tak se s vámi restaurace otočí celkem třikrát.

Restaurace
Restaurace
Bistro
Bistro
Kafé
Kafé

Zajímavostí jistě je, že ve věži se pořádají pravidelně závody v běhu do schodů. Do výšky 337 metrů to ti nejlepší stihnout vyběhnout jen za 10 minut.

Doporučujeme příjít na věž hned po otevření v 10 hodin ráno, protože se vyhnete velkému návalu lidí, který bývá večer a o víkendech. Stejně tak je skvělý zážitek vyrazit na věž okolo šesté, nebo sedmé hodiny. Uvidíte Moskvu za světla, ale zároveň i za tmy. Město je totiž pokaždé úplně jiné a člověk si tak užije obojí. Důležité je při návštěvě volit slunečné dny. Na počasí totiž závisí to, jak daleko dohlédnete a kolik krásy, tak budete moci pozorovat.

Vstupenky je potřeba mít zajištěné dopředu (ideálně přes internet), kde je potřeba si přesně rezervovat čas a datum, kdy se na věž chystáte. Počítejte také s tím, že při vstupu do areálu jsou opravdu důkladné prohlídky, které se rovnají těm letištním. Z tohoto důvodu je potřeba dorazit na místo s dostatečným předstihem a stejně tak nezapomenout mít s sebou pas.
Cena vstupenky závisí na dni v týdnu a na času návštěvy. Lístky tak lze koupit od 600 RUB do 1200 RUB.

Chcete navštívit Moskvu? Napiště nám!

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.

Přihlašte se k odběru novinek a cestujte vždy výhodně!