Moskva, Stalingrad a Leningrad

Vydejte se s námi po místo, kde probíhaly jedny z nejvýznamějších bitev Druhé světové války. Během této cesty pro Vás máme připravený úžasný program zaměřený (nejen) pro milovníky vojenské a válečné historie.

Budete mít možnost sami vidět a navštívit místa, kde se rozhodovalo o osudu Sovětského Svazu a potažmo celé Evropy v Druhé světové válce. Navíc v rámci programu navštívíte mnoho zajímavých muzeí a atrakcí věnovaných vojenství. 

Dnešní Volgograd, který je mezi všemi známý pod svým půdovním názvem Stalingrad je v podstatě muzeem pod otevřeným nebem a historie je tu cítit na každém kroku. Petrohrad, který se za války ještě jmenoval Leningrad Vám také odhalí svá tajemství. Navíc budete v Petrohradě v období Bílých nocí, což je ta nejlepší doba k návštěvě.

V neposlední řadě nesmí chybět Moskva, která si jako jediná ze tří měst uchovala stejné jméno. Blízko Moskvy samozřejmě navštívíme i Kubinku (jedno z největších tankových muzeí na světě) a park Patriot, kde se nachazí jedninečné exponáty, které nikde jinde na světě neuvidíte.

Termíny: 
  • Termíny 2021 budou upřesněny.

Přinášíme Vám zcela nový formát cestování s námi.

Staňte se členem naší cesty a vydejte se s námi do historie. S námi cestujete jinak než s cestovkou!
Naše cesty jsou pro skutečné cestovatele, kteří chtějí poznat Rusko jako místní, přímo s místními.

Čeká na Vás super program vyzkoušený na vlastní kůži :)

Program:

1. den

Odlet z Prahy v ranních/dopoledních hodinách, takže přílet do Moskvy během odpoledne. Na letišti v Moskvě na Vás už budeme čekat s uvítacím balíčkem, který obsahuje vše potřebné pro první hodiny v Rusku.

Z letiště do hotelu pojedeme asi tak hodinu. Samozřejmě v závislosti na tom, jaká bude zrovna dopravní situace. Moskva totiž poměrně hodně trpí na dopravní zácpy, ale během cesty se od nás dozvíte mnoho zajímavého, takže čas na cestě rychle uteče.

Po ubytování si společně dáme večeři nebo pozdní oběd a ochutnáme spoustu ruských specialit. Poté se půjdeme podívat do parku VDNCH, což je nádherný park, který nechal vystavět Stalin jako "Město snů" a do dnešních dob na Vás takto bude i působit. Po společné prohlídce parku budete mít volný čas, který určitě doporučuji využít k návštěvě muzeua Kosmonautiky nebo nedávno otevřeného pavilonu Kosmos, přičemž obě tyto místa jsou věnovány vesmíru a cestování do něj. V novém Kosmosu můžete třeba vidět i kapsuly, ve které se Jurij Gagarin vrátil z vesmíru na Zem.

Výborný boršč na posilnění.
Výborný boršč na posilnění.
Park VDNCH.
Park VDNCH.
Muzeum kosmonautiky.
Muzeum kosmonautiky.
Expozice pavilonu Kosmos.
Expozice pavilonu Kosmos.

2. den

Po snídani společně vyrazíme na prohlídku centra Moskvy. Uvidíme společně slavné Rudé náměstí (zájemci se mohou podívat do mauzolea Lenina), navštívíme GUM a také Chrám Vasila Blaženého. Prohlédneme si Velké divadlo a krásný nový park Zarjadje s nádherným vznášejícím se mostem, ze kterého si uděláte parádní fotky.
Uvidíme společně samozřejmě Věčný oheň a také střídání stráží u Hrobu neznáného vojína v Alexandrovském sadu.

Společný program skončí okolo 14:00 a poté Vás čeká volný program v centrum Moskvy. Určitě doporučujeme návštěvu Kremlu a třeba i Diamantového fondu, kde najdete nějvětší diamant v Rusku. 

Dokonalým zakončením dne je poté lodní plavba po řece Moskvě. Můžete si zde dát výbornou večeři (nebo jen stakán vodky) a vidět osvětlenou večerní Moskvu z úplně jiného úhlu. 

Rudé náměstí.
Rudé náměstí.
Mauzoleum Lenina.
Mauzoleum Lenina.
Věčný oheň a Hrob neznámého vojína.
Věčný oheň a Hrob neznámého vojína.
Večerní lodní plavba.
Večerní lodní plavba.

3. den

Ráno se společně vydáme vlakem do města Kubinka, kde navštívíte Park Patriot, což je jediné místo svého druhu. Jedná se o komplex, který je věnován vlastenectví, vojenství a armádě. Je tu výstaveno neuvěřitelné množství vojenské techniky a to jak vzdušné tak i pozemní. Exponáty, které můžete vidět zve neuvidít jinde na světě.
Budete mít také možnost navštívit Partizánskou vesničku, kde přesně uvidíte jak žili partizáni a také můžete ochutnat něco přímo z polní kuchyně.

V druhé části dne se přesunete do tankového muzea Kubinka. Které samozřejmě nesmíme vynechat. Uvidíte tu spoustu exponátů a chybět samozřejmě nebude ani prosnulý tank T-34 nebo jedinečný německý tank známý pod přezdívkou "Maus".

Po prohlídce obou míst se opět vydáme vlakem zpět do Moskvy.

4. den

Ráno se společně vydáme na prohlídku nejkrásnějších stanic "Moskevského podzemního paláce", tedy metra. Ukážeme Vám ty nejhezčí stanice a dozvíte se mnoho zajímavého o samotném vzniku metra, jeho výstavbě dříve a nyní. Povíme si i jaká byla úloha metra za 2. světové války.

Dále budeme pokračovat na Park Pobědy (Park Vítězství) na Pokloné hoře, což je celé místo otevřené k 50. výročí konce 2. světové války a je věnováno její památce. V muzeu je nádherná Síň Slávy, kde se promítá příběh války. Je tu nádherná a hodně realistická expozice o dobývání Berlína, která Vás vezme zpět do historie. Zájemci si mohou projít i venkovní expozici.

Poté budou mít zájemci možnost navštívit Muzeum ozbrojených sil, kde je zaznamenán vývoj a historie ruské armády a také zde uvidíte exponáty, které jinde na světě nejsou. Například trosky letadla U2 nebo originál vlajky, která při dobytí Berlína zavlála jako první nad Reichstagem.

V případě zájmu Vám můžeme na večer zajistit návštěvu Bunkru 42, což je bunkr, který si nechal postavit Stalin jako ochranu před jadernými bombami v době Studené války. Dnes je bunkr přístupný veřejnosti a dostanete se tak do hloubky více než 65 metrů.

5. den

Po snídani se vydáme na letiště, kde nás bude čekat přelet do dalšího z měst hrdinů a to do Stalingradu, což je dnešní Volgograd. Po příletu pojedeme z letiště do centra města, kde se ubytujeme a budeme mít čas na oběd. Už cestou na hotel uvidíme jednen z hlavních symbolů města - repliku slavné fontány s tančícími dětmi známou pod názvem "Krokodýl". Tato fontána je známá z mnohých válečných fotografií.

Po obědě se vydáme do Muzea "Vzpomínka" (Pamjatˇ), které bylo otevřeno k 60. výročí vítězství nad fašismen v roce 2003. Muzeum je umístěno v suterénu historického centrálního obchodního domu Volgograd, kde se za války nacházel hlavní štáb Maršála Pauluse. Je to také místo, kde byl Paulus zajat společně s dalšími 23 německými generály. Muzeum vypráví o nejvýznamnějších událostech bitvy o Stalingrad. Je jedním z mála ruských muzeí, které vypráví o životě nepřátelské armády. Najdeme zde různé fotografie, dokumenty, vojenskou výstroj a uniformy německých vojáků a maršálů. Uvidíte tu i stůl, u kterého byl polní maršál vyslýchán před zajetím.

Po prohlídce muzea Vás čeká projížďka lodí po řece Volze, která trvá cca 1,5 - 2 hodiny a uvidme během ní krásně celé centrum a okolí Volgogradu.

6. den

Po snídani se vydáme na prohlídku města, kterou začneme na Náměstí padlých bojovníků a Aleji hrdinů s věčným ohněm. Poté budeme pokračovat k řece Volze, podél které se pak vydáme k Muzeu Panorama Stalingradské bitvy, které si spolu prohlédneme i uvnitř. Nachází se tu zajímavá expozice věnovaná jedné z nejdůležitějších bitev Druhé světové války - Bitvě o Stalingrad a také panorama celé bitvy, což je vlastně panoramatický obraz s 3D plastickým efektem, který Vás vtáhne přímo do bitvy. Muzeum je rozděleno do 8 sálů, které zahrnují více neţ 3500 exponátů jako například i odstřelovací pušku Vasilije Zajceva.

U muzea uvidíme také nejstarší dochovanou budovou z dob Stalingradu, což je rozbořený mlýn Gerhardta, který se spolu s Domem Pavlova stal 20. září hlavní smyčkou obrany Stalingradu. Samotný Dům Pavlova, který se stal nehynoucím symbolem vytrvalosti a mužnosti obránců Staligradu, také samozřejmě uvidíme.

Poté budeme pokračovat místní Metrotramvají, což je unikátní druh veřejné dopravy. Jedná se o tramvaj, která jezdí chvíli nad zemí a chvíli jako metro v podzemí. Dojedeme až k hlavnímu památníku Mamajevově mohyle (Mamaeev Kurgan)
Místo, kde dnes stojí tento památeční komplex bylo místem prudkých bojů a krveprolití - padlo zde více než 34000 sovětských vojáků. Z tohoto důvodu zde postavili památník s názvem "Hrdinům Stalingradské bitvy". Celý areál je opravdu rozlehlý a je rozdělen do několika částí - vstupní část, Alej topolů, náměstí "Стоять насмерть, Stěny - trosky Náměstí hrdinů, Síň vojenské slávy, Náměstí smutku,

Stěžejním bodem celého komplexu je socha Matka Vlast volá! (Mať rodina zovut). Mohutná socha ženy, představující Vlast, která v pravé ruce svírá meč, dosahuje celkové výšky 85 metrů bez podstavce, vysokého 16 metrů. Samotná skulptura měří 52 metrů a meč 33 metrů. Celková hmotnost celé stavby je neuvěřitelných 8 tisíc tun. Pro srovnání socha Matka Vlast volá je téměř dvakrát větší než slavná Socha Svobody. V roce 1968, kdy byla socha dokončena se jednalo o největší sochu na světě. 

Po skončení společné prohlídky Vás čeká volný večer, ale určitě doporučujeme si zajít do některé z místních hospůdek a restaurací, kterých je podél přístavu opravdu mnoho.

7. den

Po snídani se vydáme k Volžsko-Donskému průplavu, který spojuje Volhu s Donem a tím zároveň i Kaspické moře s Azovským a přes Kerčskou úžinu i s Černým mořem. Kanál má délku 101 kilometrů, z toho 47 km tvoří koryta řek a nádrže a je na něm 13 plavebních komor. Byl uveden do provozu v roce 1952. Prohlédneme si nejen samotný průplav, ale také muzeum, které je tomuto jedinéčnému průplavu věnováno. 

Po prohlídce se vrátíme na hotel, kde si vyzvedneme věci a vyrazíme na letiště, odkud odletíte do dalšího hrdinského města a to do Leningradu, dnešního Petrohradu. Tam už na Vás na letišti bude čekat průvodkyně a doprovodí Vás na hotel, kde se ubytujete. Protože do Petrohradu přiletíte až večer, tak již není plánován žádný společný program. Doporučujeme nabrat síly na další dny poznávání.

8. den

Ráno se vydáte s průvodkyní na okružní jízdu městem s návštěvou Petropavlovské pevnosti а Аurory. Navštívíte také Piskarevský hřbitov - místo posledního odpočinku 470 000 obětí blokády Leningradu a 50 000 vojáků, kteří bojovali za prolomení této blokády. Jedná se o opravdu neuvěřitelné místo, ke kterému se od naší průvodkyně dozvíte mnoho zajímavostí a překvapivých faktů.

Dále Vás bude čekat lodní výlet po petrohradských řekách a kanálech. Během projížďky si krásně prohlédnete město a to co jste předtím pozorovali ze souše, teď uvidíte zase v úplně jiné perspektivě.

Večer Vás bude čekat volný program a s plánováním Vám samozřejmě pomůže průvodkyně - poradí a doporučí.

9. den

Ráno se s průvodkyní vydáte do Kronštádtu, který leží na ostrově Kotlin ve Finském zálivu asi 30 km od Petrohradu. Tato pevnost má za sebou bohatou historii. Původně jí nechal vybudovat Petr Veliký a od roku 1723 je nazývána právě Kronštadt neboli Korunní město. Základna se stala nejsilnější na Baltu. Pevnost úspěšně odolávala britské a francouzské flotile roku 1854 nebo loďstvu nacistického Německa za druhé světové války. Další zajímavosti z historie Vám už sdělí průvodkyně na místě. Do roku 1992 byl přístup cizincům na ostrovní pevnost odepřen. Dnes už je, ale vstup pro turisty volný a vy si tak budete moci toto místo prohlédnout. 

Po obědě budete pokračovat do Petrodvorců, kterým se přezdívá "malé Versailles". Dřívější letní rezidence Romanovců Vás okouzlí svými nádhernými zahradami které si také společně prohlédneme. Najdete tu více než 170 nádherných fontán různých velikostí a tvarů, z nichž nejznámější je určitě Velká kaskáda nebo fontána Slunce a socha Samsona bojujícího se lvem.

Odpoledne se vrátíte do Petrohradu rychlostní lodí Meteor po Finském zálivu. Přístviště lodí se nachází blízko slavné Ermitáže, takže poté zamíříte právě sem. Jedná se o jednoho z nejslavnějších muzeí na světě. Expozice je umístěna v prostorách barokního Zimního paláce, který Vás okouzlí svými interiéry. V Zimním paláci je 350 výstavních sálů a nejvyhledávanější je kolekce západoevropského umění - da Vinci, Rubens, Rembrandt, ikonostasy ze starých ruských kostelů a rozsáhlá kolekce umění 19. a 20. st. Díky doprovodu průvodce získáte neuvěřitelné množství informací, které se v knížkách nedočtete.

Společný program skončí okolo 19:00 a poté Vás čeká individuální volno, které můžete využít podle svým představ. 

10. den

Ráno s Lénou vyjedete do Carského Sela. což je velkolepé sídlo ruských carů. Místní parky a paláce nechaly zbudovat Alžběta I. a Kateřina II. a určitě Vás ohromí svou krásou. Společně si prohlédneme unikátní Kateřinský palác, který je dokonalým příkladem ruského barokního slohu. Nesmí chybět návštěva slavné Jantarové komnaty a mnoho dalších zajímavostí tohoto místa.

Cestou do Carského Sela ještě navštívíte stálou expozici věnovanou hrdiným ochráncům Leningradu, který se nachází v podzemním památním sále. Je tu vystaveno mnoho exponátů spojených s událostmi roku 1941-1944.

Po návštěvě Carského Sela se vydáte zpět do Petrohradu a tam Vás čeká volný program podle toho, co si sami budete přát. Určitě nevynechte večerní otevírání mostů, které je pro Petrohrad typické. 

11. den

Poslední den budete mít volné dopoledne na dokoupení suvenýrů a na všechno ostatní, co jste nestihli během předchozích dnů.

Odpoledne Vás bude čekat odlet zpět do Prahy.

Základní cena za účast je 9900 Kč/os

V ceně jsou zahrnuty naše průvodcovské služby po celou dobu Vašeho pobytu v Moskvě, Volgogradě a Petrohradě (tj. vaše účast) a pomoc při výběru ubytování a dopravy.

Ostatní výdaje si bude každý účastník hradit sám, proto uvádíme průměrné náklady na 1 osobu, které budou spojeny s cestou:

- Zpáteční letenka Praha - Moskva a Petrohrad - Praha (6000 - 7500 Kč)
- Letenka Moskva - Volgograd  a Volgograd - Petrohrad (3800 - 4200 Kč)
- Náklady na dopravu během programu (1500 Kč)
- Ubytování na 4 noci v Moskvě na dvoulůžkovém pokoji se snídaní - 2500 - 3000 Kč (za osobu), jednolůžkový pokoj 3800 - 4200 Kč
- Ubytování na 2 noci ve Volgogradě na dvoulůžkovém pokoji se snídaní - 1000 - 1300 Kč (za osobu), jednolůžkový pokoj 1900 - 2200 Kč
- Ubytování na 4 noci ve Petrohradě na dvoulůžkovém pokoji se snídaní - 5000 - 6000 Kč (za osobu), jednolůžkový pokoj 8000 - 9000 Kč
- Balíček vstupenek v rámci programu - 13 600 RUB - cca 4860 Kč
(Plavba po řece Moskva 600 RUB, Park Patriot 500 RUB, Tankové muzeum 400 RUB, Park Pobědy  600 RUB, Muzeum ozbrojených sil 250 RUB, Muzeum Stalingr. bitvy 400 RUB, Muzeum Vzpomínka 150 RUB, plavba po Volze 600 RUB, Petropavlovská pevnost 600 RUB, Aurora 800 RUB, Lodní výlet 1500 RUB, Ermitáž 1000 RUB, Kateřinský palác 3500 RUB, Meteor 1000 RUB, Dolní zahrada 1500 RUB, Monument 200 RUB) 

Celkové Vaše výdaje budou 34 500 - 37 900 Kč 

V závislosti na aktuální ceně letenek a ubytování.

K dané částce je potřeba připočítat poplatek za vyřízení víz 2100 Kč na osobu, které Vám vyřídí bez starostí náš partner Ruské vízové centrum.

K programu je možné se připojit pouze pro jednotlivá města - v případě, že máte zájem se přidat k programu jen částečně tak nám napiště o individuální kalkulaci.

Proč vyrazit s námi:

Poznáte Rusko jinak a dozvíte se mnoho informací, které nejsou v průvodcích.
Po celou dobu máte k dispozici česky mluvícího průvodce.
Víte za co platíte a komu.
Ušetříme Vám papírování při zajišťování víz.
Žijeme v Moskvě, takže se Vám poradíme tajné tipy místních, kam zajít.
Budete cestovat v malé skupině maximálně 15 osob.
Ušetříte oproti zájezdu s běžnými cestovními kancelářemi.
Doporučíme Vám nejlepší hotely a letenky, takže nebudete ztrácet čas s vyhledáváním.

Vyplňte nezávaznou přihlášku a vyražte s námi poznat 3 hrdinská města.

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.